Virtualus Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos kultūros vertybių portalas: skaitmeninių istorijų pasakojimai
Projekto įgyvendinimo terminai
2020 m. rugpjūčio 3 d. – 2020 m. gruodžio 31 d.
Finansuojanti institucija
Lietuvos kultūros taryba
Projekto vykdytojas
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
Projekto vadovas
Ramutė Grabauskienė
Projekto pristatymas
Lietuvos kultūros taryba 2020 m. liepos 28 d. sprendimu (Nr. 1LKT-74(1.2), Vilnius), skyrė dalinį finansavimą Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamos programos „Kultūros ir meno organizacijų naujų produktų ir (ar) paslaugų kūrimas“ (Kultūros paveldo sritis) (kodas 02-007-01-01-02) Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos projektui „Virtualus Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos kultūros vertybių portalas: skaitmeninių istorijų pasakojimai“.
LMA Vrublevskių biblioteka viena iš pirmųjų atminties institucijų, pradėjusi kultūros paveldo skaitmeninimą tam, kad išsaugotų turimą unikalų kultūros paveldą ir skatintų jo tolimesnį panaudojimą kultūros reikmėms, jį tinkamai pristatydama vartotojų bendruomenėms ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Kultūros vertybių skaitmeninimas ir jo sklaida išlieka prioritetinė veiklos kryptis ir dabar.
Šiandienos iššūkiai skatina LMA Vrublevskių biblioteką keisti savo veiklos būdus bei formas ir kurti vartotojui skirtas paslaugas – kuo daugiau išnaudoti virtualią erdvę skaitmeniniam kultūros vertybių pristatymui ir paslaugoms teikti.
Šiuo metu LMA Vrublevskių biblioteka skiria pirmenybę tradicinių parodų perkėlimui į skaitmeninę erdvę, o tam reikalinga skaitmeninio kultūros paveldo turinio ir jo pristatymo būdo – virtualių parodų sinergija.
Todėl svarbu LMA Vrublevskių bibliotekos Skaitmeniniame archyve saugomus dokumentinio paveldo objektus padaryti prieinamus vartotojams, plečiant paslaugų šioms kultūros vertybėms pateikti spektrą ir naujame Virtualiame LMA Vrublevskių bibliotekos kultūros vertybių portale sukuriant patogias naudojimosi sąsajas.
Sukurto Virtualaus LMA Vrublevskių bibliotekos Kultūros vertybių portalo virtualios parodos išsiskirs tuo, kad:
– kultūros paveldo objektų vaizdai bus didesnės raiškos ir susieti su LMA Vrublevskių bibliotekos Skaitmeninio archyvo metaduomenimis;
– bus pateikiamas aiškus teisinis ženklinimas, leidžiantis kartotinį naudojimą;
– virtualių parodų eksponatai bus pateikiami kaip istorijos iliustracijos – istorijų pasakojimo būdu (angl. Storytelling);
– virtualių parodų objektai bus susieti su įvairių atminties institucijų skaitmeninių dokumentų portalų „Europeana“ ir „ePaveldas“ rinkiniais.
Projekto veiklos:
Kuriamas virtualus LMA Vrublevskių bibliotekos kultūros vertybių portalas, kuriame pagal sukurtą ir įdiegtą naująjį informacinės ir vizualiosios architektūros modelį bus talpinama:
– projekto metu sukurta, nauja reprezentacinė virtuali paroda, skirta šv. Jeronimo 1600-osioms mirties metinėms paminėti;
– dvi aktualiausios, unikalios virtualios parodos;
– perkeltos visos anksčiau sukurtos LMA Vrublevskių bibliotekos virtualios parodos.
Kultūros vertybių portale ketinama talpinti neribotą kiekį virtualių parodų; portalas turės sąsają anglų kalba.
Projekto dalyviai:
Lietuvos kultūros tyrimų instituto Sakralinio paveldo skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, menotyrininkė dr. (humanitariniai mokslai) Skirmantė Smilingytė-Žeimienė, dalyvaudama projekte kaip projekto kūrėja ir konsultantė, projekto metu atrinks išskirtinius eksponatus ir juos aprašys bei konsultuos, kuriant reprezentacinę virtualią parodą, skirtą šv. Jeronimo 1600-osioms mirties metinėms paminėti.
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, dalyvaudama projekte, patars dėl LMA Vrublevskių bibliotekos kultūros vertybių portalo teisingos kalbos (lenkų, lotynų, rusų) virtualių parodų aprašuose.
Numatomi projekto rezultatai:
Įvykdžius projektą, LMA Vrublevskių bibliotekos vartotojams bus pasiūlyta:
– nauja virtuali paslauga – sukurtas LMA Vrublevskių bibliotekos kultūros vertybių portalas;
– unifikuota vartotojų sąsaja, parengta pagal naująjį informacinės ir vizualiosios architektūros modelį;
– patrauklus virtualių parodų eksponatų vizualizavimas;
– gausesnis ir efektyvesnis kultūros vertybių pateikimas.
Projekto nauda:
– bus padidintas LMA Vrublevskių bibliotekos skaitmeninio kultūros paveldo objektų prieinamumas ir skatinama jų panauda;
– virtualių paslaugų kokybei ir plėtrai suteikta pridėtinė vertė;
– vartotojams atverta nauja bendravimo forma;
– sudarytos geresnės sąlygos ir galimybės pasiekti, naudotis ir pakartotinai grįžti prie kultūros paveldo turinio visoms tikslinėms vartotojų grupės: mokiniams, studentams, mokslininkams, tyrėjams, kultūros istorijos ir paveldo specialistams, švietimo darbuotojams, turizmo specialistams, visiems, besidomintiems kultūros paveldu.