Kunigaikščių Oginskių dokumentinis paveldas

Įprasminant politiko ir diplomato, valstybės veikėjo ir kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių progą, sukurta nauja internetinė svetainė. Tikimasi, kad vienoje vietoje sutelkta ir lengvai prieinama informacija Lietuvos ir užsienio visuomenei suteiks galimybę vieno langelio principu susipažinti su dokumentiniu ir muziejiniu kunigaikščių Oginskių giminės paveldu, saugomu valstybės atminties saugyklose: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių, Vilniaus universiteto ir Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekose, Lietuvos valstybės istorijos archyve bei Lietuvos dailės, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės, Šiaulių „Aušros“, Rietavo Oginskių kultūros istorijos, Žemaičių dailės, Žemaičių „Alkos“ bei Kaišiadorių muziejuose.

Svetainėje pristatyti svarbiausi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės didikų Oginskių giminės ištakų, gyvenimo ir veiklos, taip pat kultūrinius, religinius, istorinius, geografinius įvairios veiklos kontekstus liudijantys dokumentai bei meno objektai. Tai archyviniai, rankraštiniai ir spausdinti dokumentai, knygos, senoji periodika, antspaudai, nuotraukos ir litografijos, paveikslai ir skulptūros, indai, muzikos instrumentai ir baldai. Juos lydi aprašai ir anotacijos, kuriose daug istorinės, biografinės informacijos. Objektų gausoje nepasiklysti padės į temines grupes ir skyrelius suskirstyta svetainės struktūra. Kiekviena teminė grupė palydima tekstu apie M. K. Oginskį, o kiekvienas skyrelis – trumpa anotacija apie pristatomus objektus bei jų chronologines ribas. Svetainėje pateikiami vaizdai, skirti susipažinimui ir peržiūrai.

Didesnės apimties objektus lankytojai galės peržiūrėti e-paveldo ir institucinėse (LMAVB ir VUB) talpyklose, į kurias nukreips aprašą papildanti interaktyvi nuoroda. Paieškos langas padės lankytojui ieškoti jam reikalingos informacijos pagal esminius žodžius (pvz., vardus, vietovardžius ir pan.). Kviečiame lankytojus pasinaudoti galimybe ir komentuoti objektus, dalintis turima informacija bei teikti pastabas svetainės rengėjams. Tikimės, kad svetainė ne tik supažindins su išsaugotu rašytiniu, meno bei muziejiniu paveldu, tačiau ir sudarys galimybę Lietuvos bei užsienio tyrėjams, kultūrinės ir kūrybinės industrijos, švietimo specialistams, studentams ir moksleiviams panaudoti sukauptą vaizdo ir teksto informaciją tolesnėms veikloms.

Projektas iš dalies paremtas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos (2015 m. kovo 30 d. Nr. ISA 15/13 sutartis).

Projekto įgyvendinimo trukmė: 2015 m. balandžio 1 – gruodžio 1 d.

Projekto įgyvendinimo vieta: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka.

Projekto metu buvo identifikuoti, atrinkti ir aprašyti 808 dokumentinio ir muziejinio paveldo objektai, apimantys XVI a. pabaigą – XX a. I pusę,  sukurta virš 10 tūkst. skaitmeninių vaizdų.