XXVII knygos mėgėjai (1930–1940): „Dirbti lietuviškai knygai“

Ar žinote, kiek Vaižgantui atsiėjo 1931 metų narystė „XXVII knygos mėgėjų“ draugijoje? O kiek kainavo ąžuolinė knygų spinta XX a. ketvirto dešimtmečio Kaune? Daugiau ar mažiau nei Paryžiuje 1300 egzempliorių tiražu išspausdinti medžio raižinį? O gal smalsu, kaip Vytautas Steponaitis rinkosi popierių „XXVII knygos mėgėjų metraščio“ trečiam tomui? Šie ir dar daug kitų klausimų bei atsakymų – naujoje parodoje apie XXVII knygos mėgėjus – elitinę bibliofilų organizaciją, veikusią Kaune 1930–1940 metais.

Aktyvią veiklą XXVII knygos mėgėjai pradėjo prieš 90 metų (steigiamasis susirinkimas įvyko 1931 metų sausio 27 dieną), nors oficiali šios draugijos gimimo data – 1930 metų gruodžio 17-oji, kai buvo įregistruoti įstatai. Šmaikštus pavadinimas „XXVII knygos mėgėjai“ pasirinktas neatsitiktinai – simboliniai skaičiai 3 ir 9 bibliofilinei veiklai teikė tam tikros žaismės: šių skaičių sandauga reiškė narystės ribą, valdybos kadencijos trukdavo trejetą metų, veiklos sukaktis minėta praėjus devyneriems metams, susirinkimai vykdavo tik 27 mėnesio dieną. Sutikite, originalu? O žaista buvo labai rimtų asmenų – aukštų kariškių, teisininkų, diplomatų, rašytojų, profesorių... O kokia šios, iš pirmo žvilgsnio itin žaismingos, veiklos kasdienybė, koks visos bibliofilinės veiklos rezultatas? Apie visa tai – parodoje.

Negalinčius gyvai aplankyti parodos (ji veiks iki gegužės 20 d.) kviečiame žiūrėti virtualų jos variantą: http://eparodos.mab.lt/s/xxvii-knygos-megejai-1930-1940-dirbti-lietuviskai-knygai. Ši paroda mažesnė nei Bibliotekos fojė veikianti, bet vis tiek intriguojanti – iš protokolų, kvitų, raštelių, atvirlaiškių, sąskaitų ir kitokių dokumentų ryškėja tarpukario Lietuvos bibliofilų veiklos panorama.

Parodos autorė dr. Alma Braziūnienė,
redaktorius dr. Artūras Judžentis,
apipavidalino Eglė Stasiukaitytė ir Audronė Stasiukaitytė,
internete publikavo Audronė Steponaitienė, 
Vikos Petrikaitės nuotrauka