Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Povilo Girdenio mintys
Mintimis apie knygas dalijasi istorikas, archyvistas, žemaičių kalbos puoselėtojas Povilas Girdenis.
Garsaus tarmių tyrinėtojo, kalbininko Alekso Stanislovo Girdenio sūnus yra žinomas dainuojamosios poezijos kūrėjas, atlikėjas, parašęs nemažą pluoštą dainų šiaurės žemaičių tarme pagal savo tėvo eiles, renginių organizatorius.
1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Manau, kad vertingos knygos yra tos, kurias perskaičius širdyje lieka šis tas daugiau, nei informacija; tos, kuriose netikėtai randi atsakymą į ilgokai kamavusį klausimą, bei tos, kurias perskaitęs nusprendi skaityti dar kartą. Lėčiau ir atidžiau.
2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Aido Marčėno eilėraščių rinkinį „Vargšas Jorikas“.
3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Kadaise „daugiafunkcine knyga“ buvo... J. Stalino „Leninizmo klausimai“. Patogiai didelės apimties, tvirtais viršeliais, ji ir po sekcija buvo pakišta lūžus pastarosios kojai, ir po sofa, ir vietoj pakojo naudota grojant klasikine gitara.
4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Prieš dešimtį metų buvau bepradedąs galvoti, kad spausdintos knygos ilgainiui bus išstumtos ir viską skaitysime didesniuose ar mažesniuose ekranuose. Dabar esu įsitikinęs, kad spausdinta knyga tampa pačia tikriausia atgaiva tiems, kurių akys nuolat įsmeigtos į ekraną, veiksminga poilsio ir terapijos priemone. Tikiu, kad dvi knygų ar tiesiog rašto perteikimo formos dar ilgai gražiai ir draugiškai sugyvens.
5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?
Priklausau tai kartai, kuriai knyga dar turi tam tikro sakralumo. Manau, kad jaunesni žmonės į knygą žiūri paprasčiau, laisviau ir, reikia pripažinti, racionaliau bei sveikiau.
6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Savo paties parašytos, kadangi ją aš draugui dovanočiau.
7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Kadangi esu atstovas kartos, kuri buvo auklėjama gyventi komunistinio režimo sąlygomis, o savarankišką gyvenimą pradėjo kapitalizme; kartos, kuri ne tik stebėjo, bet ir savo kailiu patyrė vykusias permainas – galvoju, kad ne tik mano, bet ir daugelio mano bendraamžių gyvenimas – tai istorinis romanas su melodraminiais nukrypimais, sveika satyros ir humoro doze bei nuotykiniam žanrui būdingais aštresnio siužeto intarpais.
8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Rusijos ir Lietuvos.
9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Taip jau išėjo, kad parašiau. Ir tai yra leidyklos „Briedis“ pernai išleista istorinės publicistikos knyga „Artima praeitis“.
10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Juozo Baltušio „Vietoj dienoraščio“.