Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Linos Buividavičiūtės mintys
Į 10 klausimų atsako Lina Buividavičiūtė, poetė, tekstų rašytoja, literatūros apžvalgininkė.
1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Dažnai galvoju apie šį klausimą, vis pati sau pasitikrinu atsakymus. Man tai knyga, sugebanti meistriškai, įtaigiai, pagauliai, originaliai byloti apie gyvenamąjį pasaulį. Tai knyga, neprarandanti aktualumo, keičiantis permainingiems šio gyvenimo vėjams. Tai knyga, prie kurios vis grįžtu, kuri tam tikra prasme saugo mano miegą. Tai knyga, kurios vis neišgliaudau, kurioje knibžda dar neatrasti dalykai, stebuklai. Tai knyga, kuri sukrečia, nutrenkia į pragarus ir vėl prikelia.
2.Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Rekomenduoti nėra lengva, nes reikia pažinti žmogaus skonį, poreikius... Galiu pasidalinti keliomis, kurios man buvo itin reikšmingos: Lionel Shriver „Pasikalbėkime apie Keviną“, Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“, Michail Bulgakov „Meistras ir Margarita“, Albert Camus „Svetimas“, Anthony Burgess „Prisukamas apelsinas“, George Orwell „1984“, Aldous Huxley „Puikus naujas pasaulis“, Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“, Khaled Hosseini „Tūkstantis saulių skaisčių“, Arvydas Šliogeris „Transcendencijos tyla“, Herta Muller „Amo sūpuoklės“. Galėčiau vardint ir vardint...
3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal tiesioginę paskirtį?
Teko daryti paaukštinimą stalinei lempai – simboliška per karantiną namuose internetu pristatinėjant knygas reikėjo tinkamo apšvietimo. Nesididžiuoju šiuo faktu, mėginu ir pati gerbti knygą, ir sūnui tai diegti. Tik, kaip patys matote, ne visada pavyksta.
4. Ar elektroninės knygos konkurentės spausdintoms?
Aš manau, kad reikia džiaugtis, jog žmonės skaito – bet kokia forma. Keičiasi laikai, keičiasi papročiai, technologijos vystosi. Nors man asmeniškai elektroninė knyga niekada nebus konkurentė – mėgstu čiuopti, uosti knygos kvapą. Apskritai, nuo vaikystės šviežios knygos kvapas – vienas maloniausių. Vyras juokiasi, kad ne skaitau, bet suuostau. Net į kelionę, kai daug patogesnė el. skaityklė, užsispyrusi tempiuosi kokias keturias penkias popierines knygas.
5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą.
Karta, bendrosios socialinės, kultūrinės tendencijos, žinoma, svarbu, tačiau daug lemia individualūs šeimų įpročiai, vidinė asmeninė kultūra. Man 34-eri, dauguma draugų ir pažįstamų noriai skaito, kartais net prašo rekomendacijų, dalinamės vertingiausiais skaitiniais.
6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Bičiuliams, šeimos nariams skolinu – jei žinau, kad žmogus patikimas ir knygą atgausiu – negaila.
7. Jūsų biografija - kokio žanro knygos verta?
Nesu jau tokia ypatinga, nors, aišku, būta įdomių likimo posūkių – ir mestos odontologijos studijos, ir artėjimas prie poezijos, ir patirtys gulint ligoninėje. Vis tik, kartais rašomoje poezijoje panaudoju asmeninės biografijos faktus, ji artima išpažintinei. Niekur kitur kol kas savęs dėti nenoriu.
8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Neturiu šalies, patinka daugelio autorių kūryba. Tiesa, labai mėgstu distopijas.
9. Jeigu pats(ti) rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Rašau – ne visada patogią, bet atvirą savo ir kitų patirtims, jausmams poeziją. 2017 metais pasirodė pirmoji mano poezijos knyga „Helsinkio sindromas“.
10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Skaitau Rugilės Audenienės „Vojaĝo“, rašysiu recenziją.