Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Sonatos Šulcės mintys
Į 10 klausimų atsako gidė, knygos "Vilniaus istorijos. Gidas po XVIII amžiaus miestą" autorė Sonata Šulcė.
1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Tai, knyga, kuri sudrebina skaitytojo vidinį pasaulį. Knyga, kurią užvertęs, negali pamiršti, o apie ją tarsi apie svarbią paslaptį norisi pasakoti kitiems, artimiausiems. Man tai yra knyga, kurią skaitydama pagalvoju, kodėl aš jos anksčiau nemačiau ir kaip tas autorius genialiai parašė vieną ar kitą sakinį, mintį. Veikiausiai jokia knyga nebūna šimtu procentu gera nuo pat pražios iki pabaigos, bet jeigu toje knygoje radau kelis sakinius, kurie sudrebino mano pasaulį – man toji knyga bus milijono vertės.
2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Witol Gombrowicz „Dienoraštis“ (du tomai), Krzysztof Zanussi „Gyvenimo strategijos, arba Kaip suvalgyti sausainį ir jį turėti“ bei kitą šio autoriaus knygą „Imperatyvas. Pokalbiai laiškuose“, Svetlanos Aleksijevič „Laikas iš antrų rankų“, Aurimo Švedo „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“, tuomet dar būtinai „Vilties kelias. Aleksandra ir Juozas Kazickai apie savo gyvenimą“, o pabaigai genialų Gouncourt premijos laureatą Mathias Enard ir jo knyga „Kompasas“. Tai yra mano milijono vertės knygos, kurios turėjo ir tebeturi didesnės ar mažesnės įtakos mano gyvenimui :)
3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Kartais knyga tapdavo padėklu kavos puodeliui, bet stengiuosi vis rečiau tai daryti po nelaimingo atsitikimo.
4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Paradoksas, bet manau, kad skaitmenines knygas išstumia arba ateityje vis labiau išstums audio knygos. Pati klausau tas audio knygas, kurios nėra išverstos į lietuvių kalbą, o jeigu ir būna išverstos, vis tiek renkuosi audio knygą tuo atveju, kai ją įgarsina pats autorius. Štai, pavyzdžiui, buvo malonumas klausyti Michelle Obamos pačios įgarsintą savo knygą, o po to įsigijau menininkės Marinos Abramovič knygą „Walk through walls“, kuri lietuviškai išversta „Eiti kiaurai sienas“. Kai autorė pati savo intonacija pasakojo sudėtingus ir įkvepiančius gyvenimo epizodus, tai audio knygai suteikė privalumą. Dėl laiko stokos audio knygos tai pat labai patogu – tvarkantis namus, mašinoje, išėjus pasivaikščioti ar iki parduotuvės. Taigi galbūt audio knygos gali pati pagrindinėmis konkurentėmis spausdintoms, bet tikiu, kad niekas nepakeis spausdintos knygos magijos ir džiaugsmo ją įsigijus arba gavus dovanų.
5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą.
Man sunku apibrėžti, kokiai kartai priklausau, nes gimiau 1989 metais, tad jaučiuosi esanti kartų sandūroje. Mano kartos ryšys su knyga nuolatos kinta, formuojasi. Turbūt mes išbandome naujus dalykus kaip audio, skaitmeninės knygos, bet jaučiame stiprią nostalgiją realioms knygoms ir poreikiui jas turėti.
6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Skolinčiau visas, bet su tam tikru nepatiklumu, mat kelių knygų esu neatgavusi. Ypatingai gaila būtų skolinti prieš tai minėtas knygas, kurias rekomendavau perskaityti. Taip pat kiek sunkiau skirtis su knygomis ant kurių yra autoriaus parašas. Pavyzdžiui, Valdo Adamkaus arba Dalios Grybauskaitės knygos su jų parašais ir linkėjimais.
7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Biografijos.
8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Neabejotinai tai būtų lenkų autoriai, nes jų pasaulėvaizdis, istoriniai rakursai ir patirtys yra artimi.
9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Nuo pat vaikystės turėjau daugybę idėjų apie ką rašysiu knygas. Dešimties metų buvau pradėjusi savo pirmą knygą apie paslaptingą sodą ir ten knibždančius nuotykius. Turiu tą knygą sąsiuvinyje iki šiol. Taigi visada žinojau, kad rašysiu ir tai, kad rašymas yra mano kelias. Šiuo metu rašau „Vilniaus istorijos. Gidas po XVIII amžiaus miestą“ tęsinį, kuriame bus nebe tik vieno miesto, bet Lietuvos arba tiksliau LDK istorijos 18 ir 19 amžiuje – laikotarpyje, kada valstybė pasiekė Apšvietos didybę, po to netikėtai buvo trijų imperijų padalinta, žmonės priešinosi ir dalyvavo sukilimuose, buvo baudžiami, o jų turtus konfiskuotas. Apie žmones, didikus ir visuomenės veikėjus, kurie visa patyrė ir išgyveno.
10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Erika Umbrasaitė, „Paskolink man savo gyvenimą“. Su autore susitikome kartu dalyvaudamos vienoje knygų mugėje, apsikeitėme savo knygomis ir jaučiu, kad dabar gyvenime atėjo metas šiai knygai. Ji apie lengvumą, džiaugsmą, Paryžių ir gyvenimo paprastumą.
Nuotraukos autorius - Robertas Dačkus