Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Aušros Giedraitytės mintys

Į dešimt klausimų apie knygas atsako aktorė, rašytoja Aušra Giedraitytė.

1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?

Knygos vertė, mano požiūriu, glūdi jos galimybėje pralenkti laiką, tapti nemirtinga.

2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti Bibliotekos darbuotojams?

Tikiu, kad jie žino geriau už mane. Rekomenduočiau Axel Munthe ,,Knyga apie San Mikelę”.

3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?

Teko knyga pasinaudoti kaip užrašine, kai neturėjau popieriaus ir norėjau parašyti draugui laišką. Tai buvo Virginios Woolf esė rinkinys. Kartais sunkiomis knygomis ginuosi nuo vorų, nes labai jų bijau, o po ranka dažniausiai būna knyga. Su knygomis taip pat esu nukovusi ne vieną uodą ir tarakoną. Ypač gausu jų buvo, kai gyvenau Argentinoje.

4. Ar elektroninės knygos konkurentė spausdintoms?

Manau, kad ne ir niekada nebus. Knygos mylėtojai, literatūros puoselėtojai niekuomet neišmainys popierinės knygos į elektroninę. Nors dabar kur kas rimtesni konkurentai knygoms yra išmanieji telefonai.

5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą.

Mano karta vis rečiau žiūri į knygą ir vis dažniau į telefono ekraną. Kai prieš dešimtį metų gyvenau svetur, metro traukiniuose dar buvo skaitančių ne tik laikraščius, bet ir kišenines knygas. Dabar didžioji dauguma mieste keliaujančių žmonių veidai apšviesti išmaniųjų įrenginių ekranais, o ausys užkimštos ausinėmis. Gal tas ryšys dingo?

6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?

Sunkiausia skirtis su poezijos rinkiniais. Man atrodo, kad paskolinus knygą, atsiranda rizika pamiršti kam ją esi paskolinęs, o pasiskolinus pamiršti iš ko esi pasiskolinęs. Puoselėju savo turimų knygų kolekciją, dažnai svajoju kurias knygas rekomenduočiau savo vaikui, saugau jas jam ir todėl nenoriu nė vienos jų niekam skolinti.

7. Jūsų biografija - kokio žanro knygos verta?

Šachmatų uždavinių knygos.

8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?

Amerikos. Jau kuris laikas pastebėjau, kad būtent amerikiečių autoriai užima daugiausiai mano namų bibliotekėlės lentynų.

9. Jeigu pati rašytumėt, apie ką būtų knyga?

Rašau. Apie dviejų žmonių ryšį.

10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?

Neseniai perskaičiau memuarus ,,Įkvėpti tylą”. Po jos sekė Atul Gawande ,,Mirtingi’’, o po šios seks Sherwino Nulando ,,Kaip mes mirštame”. Taip pat dar nesu pabaigusi skaityti Silvijos Plath dienoraščio.