Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Giedriaus Subačiaus mintys

Į dešimt klausimų apie knygas atsako  filologijos profesorius, Žemaičių tarmės žinovas ir puoselėtojas Giedrius Subačius.

1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?

Knyga, kurios kam nors reikia. Vertė slypi kokybėje, nors tai slidi sąvoka.

2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?

Justin Pollard, The Rise and Fall of Alexandria. Joje daug rašoma apie neprilygstamą Aleksandrijos biblioteką – ir apie jos skaitytojus bei bibliotekininkus.

3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?

Taip.

4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?

Ir taip, ir ne. Taip – nes žmonės daug skaito „ekranus“, vadinasi mažiau lieka laiko „popieriui“. Ne – nes „popierius“ kitaip skaitosi, nei „ekranas“. Popierių galima geriau kontroliuoti, sugrįžti atgal ką nors pasitikslinti, nubėgti toliau į priekį, ir apskritai jausti santykį su visuma, su knygos storumu/ plonumu. Jau nekalbu apie skirtingą rankose laikomo „popieriaus“ pojūtį – jis daug kam yra labai savas. Galimybių įvairovė yra mūsų (ir mūsų knygų) stiprybė. 

5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?

Be koks atsakymas bus netikslus. Mano vaikystėje tėvai pirkdavo labai daug knygų, neužtekdavo vietos vis naujai padaromose lentynose. Kartais koks mano draugas apsilankęs pas mus paklausdavo nustebęs: „Ar tu visas jas perskaitei?“ Man klausimas atrodydavo kvailas – kaip galima tiek knygų perskaityti? Ar koks bibliotekininkas yra perskaitęs visas savo bibliotekos knygas? Pats klausimas nemandagus. Tada svajojau, kad kai užaugsiu, turėsiu didelę asmeninę biblioteką ir skolinsiu visiems daug knygų, kas tik norės – bet turbūt dar neužaugau. Ar tai mano kartos patirtis? Nedrįsčiau taip apibendrinti. Juolab nežinau apie kitas kartas.

6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?

Arba skolinčiau visas, arba tas žmogus nedraugas. 

7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?

Nežinau.

8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?

Neskirstau pagal šalis.

9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?

Daugiausia rašau mokslines tiriamąsias knygas, apie lietuvių kalbos istoriją, apie raidžių istoriją, apie bendrinės kalbos idėjų istoriją.

10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?

Neseniai perskaičiau Jaroslavo Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius“, Antano Šileikos „Laikinai Jūsų“ bei „Basakojis bingo pranešėjas“, Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“, Barry Strausso „The Trojan War“, Victoro Sebestyeno „Lenin: The Man, the Dictator, and the Master of Terror“, dabar skaitau Roberto Massie „Peter the Great“ bei Haruki Murakami „The Windup Bird Chronicle“.