Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Valentino Sventicko mintys

Į dešimt klausimų apie knygas atsakė literatūros kritikas, eseistas Valentinas Sventickas: „ Mano kartos požiūris į knygą buvo ir, rodos, tebėra pagarbus. Dabar knygų leidžiama per daug, be atrankos, jų vertė devalvavosi.“ 

1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė? 

Per sunkus klausimas. Reikėtų kalbėti apie autorių, kūrinį, aktualumą, parašymo ir išleidimo laiką, apipavidalinimą, poligrafiją, išliekamąsias vertes. 

2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams? 

Ekspromtu: Chorchės Luiso Borcheso „Smėlio knygą“. Išskirdamas taip pavadintą jo novelę. Paskaitykite ją, bibliotekininkai, kad žinotumėt, ko gali būti jūsų lentynose.

3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį? 

Studijų metais bendrabutyje. Kamščiatraukių neturėdavome. Stora partinių raštų knyga atremiama į sieną ir į ją dugnu daužomas sauso vyno butelis. Kamštis išlekia. 

4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms? 

Be abejo. Visgi norėčiau tikėti, kad poezija, grožinė literatūra, verta atidaus skaitymo, bus skaitoma iš popierinių knygų. 

5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą. 

Taip. Pabandykime atkurti mintyse, pavyzdžiui, knygnešių gadynę. Ryšys ypatingas. Mano kartos požiūris į knygą buvo ir, rodos, tebėra pagarbus. Dabar knygų leidžiama per daug, be atrankos, jų vertė devalvavosi. 

6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui? 

Bibliofilinės. Net nesakyčiau, kad ją turiu. 

7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta? 

Jokios. 

8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše? 

Lietuvos šalies. 

9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga? 

Prašau pažiūrėti mano trylikos knygų sąrašą. 

10. Kokią knygą skaitote šiuo metu? 

Neseniai iš naujo paskaitinėjau Migelio de Servanteso „Don Kichotą“, paskui perskaičiau Eligijaus Railos monografiją apie Joną Basanavičių „Lietuvystės Mozė“, po jos du Aido Marčėno eilėraščius. Dabar vėl skaitau Dalios Grinkevičiūtės kūrinius, nes apie ją ir jos kūrybą pradėjau rašyti.