Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Reginos Koženiauskienės mintys

Į 10 klausimų apie knygas atsako kalbininkė, poezijos į lietuvių kalbą vertėja prof. habil. dr. Regina Koženiauskienė: „Man dar vis brangi dovana – knyga, neprilygstama dovana, jei ją teikia knygos autorius.“

 

  1. Kokią knygą pavadintumėte vertinga, kur slypi knygos vertė?

Vertinga ta knyga, kuri reikalinga, kuri džiugina, praturtina šviežumu, nors būtų parašyta Antikos laikais ar Viduramžiais. Daug vertingų knygų esu perskaičiusi studijuodama, o studijuoju, kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, ligi šiolei, nes vis dar dirbu kūrybinį mokslinį darbą.

  1. Kokią knygą rekomenduotumėte perskaityti bibliotekos darbuotojams?

Jeigu gyvenate aktualijomis, o Jūsų bibliotekoje, be abejo, yra žemaičių, tai jiems (žinoma, ir aukštaičiams) patarčiau paskaityti tik ką išėjusią XIX a. barono Eugenijaus Renės poezijos knygą „Žemaičių vaizdeliai“. Ši knyga griauna mitus apie Lietuvos dvarininkus, kurie net rimtose literatūros istorijose pavadinami kosmopolitais, svetimtaučiais, kuriems esą nerūpėjo lietuvių tauta, lietuvių kalba ar jos likimas. Tikresnio žemaičio, dainavusio „broliams žemaičiams“, man ligi šiol neteko versti.

  1. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?

Man neteko, bet savo jautria oda jaučiu šiurpulį, kai regiu, kaip iš knygos lapų sukama suktinė arba ji panaudojama pakuroms.

  1. Ar elektroninės knygos konkurentės spausdintoms?

Vertinu modernią galimybę ir aktyviai naudojuosi visomis elektroninėmis priemonėmis, mielai skaitau internetinius straipsnius, tačiau elektroninė knyga man jau nenurungs spausdintinės, popierinės.

  1. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą.

Mano kartos požiūris į knygą senamadiškas, tai matyti iš pirmesnių atsakymų į klausimus. Man dar vis brangi dovana – knyga, neprilygstama dovana, jei ją teikia knygos autorius.

  1. Kokios knygos neskolintumėte net draugui?

Neturiu tokios knygos. Ir netgi nusvilusi nagus (būna, kad negrąžina), vis tiek skolinu visiems, kas paprašo. Tegul tik skaito.

  1. Kokio žanro knygos verta Jūsų biografija?

Nemanau, kad mano gyvenimas būtų vertas knygos.

  1. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?

Labai mėgstu XIX a. rašytojų klasikų romanus laisvalaikiui, šalis neturi reikšmės. Keisčiausia, kad jie man niekada nenusibosta, prie jų su meile grįžtu vėl ir vėl.

  1. Jeigu pati rašytumėte, apie ką būtų knyga?

Esu parašiusi knygų, bet jos daugiausia mokslinės. Pastaruoju penkmečiu leidžiu poezijos vertimų knygas. Dabar rengiu leidybai išverstą XIX a. poetės moters eilių knygą.

  1. Kokią knygą skaitote šiuo metu?

Ir vėl mano mylimas XIX a. Skaitau ir dainuoju Antano Strazdo „Einu žeme, skrendu vėju“. Knygą gavau dovanų. Šis poetas viskuo man labai artimas, tarsi giminė. Džiaugiasi širdis.