Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Pauliaus Rakštiko mintys

Psichologas, lektorius, dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) mokytojas Paulius Rakštikas: Visų pirma kviesčiau mažiau siekti perskaityti, o pabandyti labiau skaityti.

1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Kuri palengvina gyvenimą; kuri padeda pažinti ir gerbti save, kitus, aplinką; kuri atskleidžia mūsų neatsiejamą ryšį su gamta. 
Manau, kad knygos vertė atsiskleidžia jos turinio išliekamąja verte, besikeičiant laikmečiui, madoms, technologijoms.

2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Visų pirma kviesčiau mažiau siekti perskaityti, o pabandyti labiau skaityti. Mano galva, geriausių knygų neįmanoma perskaityti ar atpasakoti siužeto, nes jos sukurtos jas skaityti vėl ir vėl, jų prasmės ir sluoksniai atsiskleidžia priklausomai koks žmogus jas skaito ir kiek jis geba įskaityti. Vienas pavyzdžių apie ką kalbu yra Laozi tekstas Dao De Jing, jį rekomenduoju visiems, kam tik galiu.

3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Teko, ypač kietu viršeliu praverčia kaip kietas pagrindas užrašams, kai nėra po ranka stalo. Dar esu naudojęs knygas prakuroms.

4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Spaustuvėms gal, bet man asmeniškai jokio skirtumo ar popierinė, ar elektroninė ar audio knyga – tai tik formos.

5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?
Žinoma turi skirtingą ryšį, nes keičiasi knygų formatai, keičiasi informacijos kiekiai, technologijos užvaldo dėmesį. Mano karta pusiaukelėje, dalis mieliau lieka prie popieriaus, bet manau, kad dauguma migruoja patogumo keliu ir renkasi įvairesnius formatus vis labiau. Galvojant apie bendrą tendenciją, manau, ir knygos vertės suvokimas keičiasi, nes perteklio amžiuje mažiau vertiname ką vartojame, nes tai lengvai pasiekiama, lengvai pakeičiama kažkuo kitu ir t.t.

6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Visas skolinčiau, nes stengiuosi neprisirišti prie tokių dalykų. Nebent su asmeniniais įrašais, sužymėjimais, nes paprastai tai darau skaitydamas.

7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Smagių istorijų knygutės vaikams.

8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Sudėtinga atsakyti. Autoriai gali būti iš pačių įvairiausių šalių,  bet paprastai visų jų tekstai nuveda į pirmines rašytines idėjas aptinkamas senuosiuose Indijos, Kinijos ar Japonijos kultūrose.

9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Pirma mano knyga buvo apie sąmoningumo ugdymą ir dėmesingumo lavinimą. Turiu bent kelias idėjas kitai knygai. Bet jei atsakyti labiau spontaniškai, o ne racionaliai, tai norėčiau parašyti apie ką nors, apie ką tikrai neplanuoju rašyti, pavyzdžiui apie paukščių čiulbėjimą arba lietų.

10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Ką tik baigiau klausyti Alan Watts „The Book on the Taboo Against Knowing Who You Are“. O šiaip, vienu metu skaitau / klausau bent keletą knygų.