Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Vitos Diemantaitės mintys

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė Vita Diemantaitė:  Labai norėčiau parašyti knygą apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštininkus ir kanceliariją bei rašto įtaką valstybės gyvavimui.

1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Manau, kad vertinga knyga yra ta, kuri gali suteikti atsakymus į iškilusius klausimus ir visiškai nesvarbu, ar tie klausimai susiję su intelektinių žinių paieška, praktinių įgūdžių tobulinimu ar emocijų įvardijimu. Kartais vertinga knyga yra ta, kuri, priešingai, ne atsako į klausimus, o juos iškelia ir priverčia susimąstyti. Negalima nuvertinti ir tų knygų, kurias skaitome savo malonumui – jos tiesiog padeda atsipalaiduoti.

2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Manau, kad bibliotekos darbuotojai skaito labai daug, todėl patys gali rekomenduoti knygas kitiems. Vis dėl to, neišskiriant bibliotekos darbuotojų, visiems rekomenduoju perskaityti Gėtės „Faustą“ ir Džono Viljamso (John Williams) „Stouneris“.

3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Taip, turbūt kaip ir daugeliui teko paremti kokį nors baldą. Yra tekę pridėti lentynas knygų vien tik tam, kad kambariui būtų suteikta jaukumo ar net jis panaudotas fotosesijai.

4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Manau, kad ne. Knyga yra vienas geriausių žmonijos išradimų, todėl fizinė knyga niekada neišnyks (jas tikrai išsaugos bibliotekos ir muziejai). Skaitmeninės knygos taip pat yra labai geras dalykas, jos palengvina darbą ir ypač praverčia keliaujant.

5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?
Mano nuomone, kiekviena karta turėjo / turi atstovų, kurie knygas vertina ir tų, kurie ne. Atsakyti už savo kartą negaliu, tačiau mano šeimos ir draugų ratas skaito labai daug.

6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Skolinu ir skolinuosi visas knygas. Keitimasis geromis istorijomis ar žiniomis prisideda prie asmens tobulėjimo.

7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Rašyti mano biografiją dar labai anksti, tačiau jei kas ir išdrįstų tai padaryti, manau, kad tai būtų kelionių vadovas su smagiomis istorijomis.

8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Negalėčiau išskirti nei šalies, nei žemyno, nes knygą renkuosi ne pagal geografiją :).

9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Labai norėčiau parašyti knygą apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštininkus ir kanceliariją bei rašto įtaką valstybės gyvavimui.

10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Šiuo metu skaitau Antano Šileikos romaną „Pogrindis“.