Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Rasos Leonavičiūtės mintys
Lietuvos istorijos instituto doktorantė, istorinės-kulinarinės knygos „Karalienės Bonos virtuvė“ viena iš autorių Rasa Leonavičiūtė: Jei rašyčiau vėl, greičiausiai tai taip pat būtų istorinė knyga, galbūt ir monografija apie Lenkijos karalienę ir Lietuvos didžiąją kunigaikštienę Boną Sforcą.
1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Vertinga knyga mano galva yra ta, kuri tuo metu suteikia tai, ko skaitytojui reikia. Jei reikia pamiršti rūpesčius, vertinga tuo metu bus lengvo turinio, padėsianti užsimiršti, jei ieškome peno sielai – gili filosofinė knyga ar poezijos rinkinys. Bet kokiu atveju knyga skaitytoją turi veikti teigiamai.
2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Manau bibliotekos darbuotojų, kurie turi laimės kasdien prisiliesti tiek prie literatūrinės klasikos, tiek prie naujausių kūrinių, aš jau niekuo nenustebinčiau. Aš pati visuomet labai laukiu bibliotekininkų rekomendacijų ir priimu jas su džiaugsmu.
3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Vaikystėje buvo populiaru knygas naudoti kaip įvairių medžių lapelių ir gėlių džiovinimo vietas ir saugyklėles. Mano tėvų namų bibliotekos knygos be abejonės buvo pripildytos tokių lapelių. Šiandien, kai reikia kokio nors paaukštinimo daiktui padėti, sustatau stirtą knygų.
4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Manau, kad skaitmeninė ir spausdinta knyga viena kitą labai gerai papildo. Vienais atvejais prioritetą pati teikiu spausdintai knygai, kitais atvejais renkuosi elektroninę. Nemanau, kad elektroninė knyga kada nors apskritai išstums spausdintą knygą, nes greičiausiai visada liks tokių aistringų skaitytojų, vertinančių, be kitų dalykų, ir knygos medžiagiškumą, kvapą.
5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?
Manau, kad kiekviena karta iš tiesų turi savo santykį su knyga. Mano kartai labai pasisekė, mes tikrai turime daug galimybių pasirinkti kokybišką literatūrą ir, mano galva, skaitantys žmonės neblogai ta galimybe naudojasi. Dabartinė karta iš esmės nesusiduria su kokybiškos literatūros trūkumu, turi didelį pasirinkimą, ką skaityti, gali siųstis knygas iš viso pasaulio. Gausu Lietuvoje ir verstinės literatūros, naujos knygos verčiamos greitai ir kokybiškai. Sakyčiau, kad mano karta kaip tik susiduria su problema, kaip iš didelės pasiūlos atsirinkti tai, kas jiems yra iš tiesų įdomu ir vertinga.
6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Geram draugui negaila paskolinti net ir labai gerą, labai mėgstamą knygą. Juk gera literatūra reikia dalintis. Skolinant knygą menkai pažįstamam žmogui gali būti baisu, kad negrąžins, bet juk draugais pasitikime.
7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Nesu dar tiek daug metų pragyvenusi, kad būtų ką reikšmingo į knygą suguldyti. Kol kas greičiausiai galima būtų rašyti romaną paaugliams ar jaunimui, aprašant nuotykius mokykloje, studijas universitete ir jaunam žmogui gana sudėtingus ankstyvus karjeros pasirinkimus. Greičiausiai išeitų kokia nors komiška drama.
8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Iš tiesų, rinkdamasi knygą, per daug negalvoju, iš kokios šalies yra autorius. Tiesiog, arba žmogaus kūryba mane „kabina“, arba ne. Apskritai, mano literatūrinis skonis yra įvairus. Vis dėlto, iš favoritų greičiausiai išskirčiau anglų literatūrą – Džeinės Ostin (Jane Austen), seserų Brontė (Brontë), Tomo Hardžio (Thomas Hardy) romanai buvo bene pirmieji mano skaityti pasaulinio lygio klasikos kūriniai, padarę nemenką įtaką mano literatūriniam skoniui. Žaviuosi Agatos Kristi (Agathos Christie) kūryba – meistriškus siužetų viražus ji gebėjo perteikti gana paprastais tekstais, sukurti ir stiprūs pagrindiniai veikėjai. Negaliu nepaminėti ir Lotynų Amerikos autorių: Gabrielio Garsijos Markeso (Gabriel Garcia Marques), Izabelės Aljendė (Isabel Allende). Tai magiškojo realizmo kūrėjai, kurių tekstai man paliko įspūdį greičiausiai visam gyvenimui.
9. Jeigu pati rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Jau teko tokia laimė rašyti knygą, praėjusių metų pabaigoje išėjo istorinė-kulinarinė knyga „Karalienės Bonos virtuvė“. Jei rašyčiau vėl, greičiausiai tai taip pat būtų istorinė knyga, galbūt ir monografija apie Lenkijos karalienę ir Lietuvos didžiąją kunigaikštienę Boną Sforcą.
10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Šiuo metu prie mano lovos ant stalelio guli Žano Gabrielio Kosė (Jean Gabriel Causse) knyga „Mūsų gyvenimo spalvos“. Iš pirmo žvilgsnio tai labai lengvai parašyta istorija apie tai, kaip vieną dieną mūsų pasaulyje išnyksta visos spalvos. Tačiau gana lengvu grožiniu tekstu autorius atskleidžia suvokimo apie mus supančias spalvas gelmes ir verčia plačiau susimąstyti apie tai, ko savo kasdienybėje nepastebime ar pakankamai neįvertiname.