Tibeto medicinos žinovo Donato Butkaus (1939–2016) kolekcija Vrublevskių bibliotekoje

2019 m. vasario 20 – kovo 29 d. LMA Vrublevskių bibliotekoje veikia paroda „Tibeto medicinos žinovo Donato Butkaus (1939–2016) kolekcija Vrublevskių bibliotekoje“. Tai buvo vienas garsiausių Europoje Tibeto medicinos žinovų. Unikali kolekcija LMA Vrublevskių biblioteką pasiekė 2017 m. vasarą. Perduota asmeninės kolekcijos dalis sudaro apie 500 knygų ir rankraščiai. Tarp leidinių yra Tibete, Indijoje bei Kinijoje išleistų knygų tibetiečių kalba, daugiausia skirtų Tibeto medicinai. Gausu anglų, rusų, vokiečių, prancūzų kalbomis parašytų knygų apie Tibeto bei kitų rytų šalių mediciną, augalų panaudojimą farmacijoje. Kolekcijoje yra ir leidinių apie tibetiečių kalbą, iš jų – daugiausia rusų kalba išleistų žodynų bei vadovėlių. Daug leidinių apie budizmą, tarp kurių nemažai skirta Tibeto budizmui. Gausu leidinių apie Tibeto ir kitų rytų šalių kultūrą, keliones į Rytus.

Donatas Butkus gimė 1939 m. lapkričio 29 d. Jūžintuose, Rokiškio rajone. 1957 m. įstojo į Kauno medicinos instituto Farmacijos fakultetą ir 1961 m. jį baigė. Ėjo analitiko pareigas Farmacijos valdyboje Vilniuje. Jau studijuodamas institute Butkus susidomėjo Tibeto medicina. Norėdamas giliau ją pažinti, 1962 m. atvyko į Buriatijos sostinę Ulan Udę, dirbo Farmacijos valdyboje. 1964 m. grįžo į Lietuvą. 1965–1968 m. studijavo aspirantūroje Leningrade (dabar – Sankt Peterburgas), parengė disertaciją „Tibeto medicinos priemonės ir receptūra“, lankė garsaus rusų tibetologo Bronislavo I. Kuznecovo (1931–1985) tibetiečių kalbos paskaitas. 1966 m. susipažino su savo dvasiniu mokytoju B. Dandaronu (1914–1974). Žymus buriatų mokytojas 1972 m. buvo suimtas dėl tantrinio (ezoterinio) budizmo propagavimo ir bendruomenės, kurioje buvo daug vakariečių, įkūrimo ir buvo nuteistas. 1974-aisiais mirė kalėjime. 1972 m. sovietų valdžia Butkų ir jo bendraminčius apkaltino sektantiška veikla. Jo disertacijos rankraščiai, Tibeto budizmo dailės kūrinių kolekcijos ir didžioji tibetietiškų knygų bibliotekos dalis buvo konfiskuota. Donatas buvo persekiojamas, tardomas, paguldytas į psichiatrijos ligoninę Vilniuje. Paleistas iš ligoninės, Donatas nuo 1973-ųjų dirbo vaistų gamybos įmonėje „Sanitas“ Kaune. 1984 m. buvo pakviestas dalyvauti UNESCO globojamame projekte, rengiant XVII a. tibetiečių medicinos atlasą. Jis redagavo medžiagą apie vaistinius augalus. Butkus nuo 2002 m. redagavo ir rengė spaudai fundamentinį garsaus tibetiečių mediko Deumaro Tenzino Puncogo 1727 m. sudarytą vaistinių žaliavų žinyną „Tyrojo krištolo vėrinys“ (tib. Drimė Šeltreng). 2014 m. jis buvo išleistas lietuvių kalba. Leidinio mokslinis konsultantas ir atsakingasis redaktorius buvo Butkus, o vertėjas iš tibetiečių kalbos – jo bičiulis ir bendražygis Algirdas Kugevičius. Ypač vertingos Butkaus surinktos tibetietiškų tekstų ir dailės kūrinių kolekcijos, thankos (tibetietiškos ikonos), miniatiūros, ksilografinių atspaudų kolekcija, statulėlės bei ritualiniai dirbiniai pateko į įvairias Lietuvos atminties institucijas. Didžioji dalis kolekcijos saugoma Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje. Dalis kolekcijos saugoma Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje. Nuo 1998 iki 2006 m. Butkus konsultavo Šveicarijos vaistų gaminimo kompaniją PADMA, kuri jungia senovės Tibeto išmintį su šiuolaikiniais moksliniais tyrimais. Donatą Butkų ir Padmos direktorių Herbertą Schwablą siejo glaudi draugystė. Paskutinė Butkaus darbovietė buvo Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus, kurio direktorių Taurą Meką su Butkumi siejo artima draugystė. Donatas Butkus mirė 2016 m. birželio 1 d.

Radijo laida apie Donatą Butkų, kurioje kalbinti Donato Butkaus bendražygiai ir bičiuliai Tauras Mekas ir Algirdas Kugevičius.

Parodoje eksponuojamų leidinių sąrašas>>>

 

Informaciją parengė Daiva Liudavičienė
Parodą parengė LMAVB Komplektavimo skyrius ir
Rankraščių skyriaus jaunesnysis mokslo darbuotojas Mindaugas Simanavičius