Kodėl Bibliopolis geriau negu Akropolis?

LMA Vrublevskių bibliotekoje darbą pradėjo Lietuvos knygos muziejaus kūrimo kolegija. Pirmas sprendimas priimtas dėl  muziejaus pavadinimo, kuris leistų geriausiai atsiskleisti kuriamo muziejaus koncepcijai – Bibliopolis. Lietuvos knygos ir mokslo minties muziejus.

Ar žinote, ką reiškia žodis Bibliopolis? Graikų kalbos žodis polis – tai pilis, miestas, miestas-valstybė, pavyzdžiui, Vatikanas arba senovės Atėnų polis. O graikų žodis biblion reiškia knyga. Iš čia ir Biblija – šventoji knyga, t.y. Šventasis Raštas. Taigi bibliopolis – knygų miestas. Tokį knygų miestą pradeda statyti LMA Vrublevskių biblioteka – taip nutarta pavadinti čia kuriamą Lietuvos knygos ir mokslo minties muziejų.

Kaip ir kiekviename mieste, Bibliopolyje turėtume rasti senamiestį, kuriame bus galima susipažinti su seniausiomis rankraštinėmis ir spausdintinėmis knygomis, miesto archeologijos aikštę (čia rodoma, kaip gimsta knyga, kokių priemonių ir medžiagų tam reikia), miesto turgų (čia viskas apie knygų prekybą), miesto kalėjimą (kaip knygos būdavo cenzūruojamos, draudžiamos) ir daug kitokių įdomių dalykų, pasakojančių apie knygas

LMA Vrublevskių bibliotekos saugyklų pastato rekonstrukcija turėtų būti baigta 2020 m., rūmų kapitalinis remontas pradėtas 2021 m. Kol Bibliopolio ekspozicijos įsikurs renovuotose rūmų patalpose, muziejus jau kitais metais savo veiklą pradės virtualioje erdvėje. Muziejaus kūrimo kolegija tikisi, kad Bibliopolis taps turininga ir pageidaujama vieta lankytojams.

Nuotraukose užfiksuota unikali Vrublevskių bibliotekoje saugoma dantiraščių – seniausių Lietuvoje rašto paminklų – kolekcija. Originalią molio ir gipso atspaudų kolekciją šumerų ir akadų kalbomis buvusiai Valstybinei Vrublevskių bibliotekai buvo deponavęs orientalistas, kolekcionierius Pranciškus Tičkovskis (Tyczkowski, 1893 – XX a. 9 deš.), įsigijęs šiuos rašto paminklus Artimuosiuose Rytuose pirmajame XX a. ketvirtyje.

 

LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius
Vikos Petrikaitės nuotraukos