Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Algimanto Juozapo Krikštopaičio mintys
Lietuvos mokslo istorikas ir filosofas, chemikas, eseistas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras Algimantas Juozapas Krikštopaitis atsakė į klausimus apie knygą jau gulėdamas sunkios ligos patale. Kalbino Birutė Railienė.
1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Knygą vertinu pagal jos poveikį žmogui, žmonijai. Vienos – veikia lokaliai, kitos – turi platų, visuotinį poveikį. Vienadienės knygos, nors ir sudomina platesnę visuomenę, po kurio laiko pamirštamos. Tačiau yra ir savo epochą pralenkusių knygų, kurių vertę žmonija suvokia tik pakankamai pasirengusi. Ypač vertinu knygas apie didžiuosius kūrėjus, mokslinės minties milžinus. Deja, jų indėlis dar jiems gyviems esant neretai nuvertinamas, apie juos imama kalbėti tik sulaukus didžių jubiliejų. Mokslo istoriko uždavinys kurti vertingas mokslinių idėjų išsaugojimo knygas. Tada ir tauta ima geriau suvokti savo pačios vertę.
2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Nelengvas klausimas. Pirmiausia – pats žmogus turi nuspręsti, kokios knygos jam reikia, kad praturtintų šiuo atveju bibliotekines jo žinias.
3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Ne.
4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Atsakymas gali būti paralelė: ar teatro scenoje pamatytas spektaklis gali būti lyginamas su televizoriaus ekrane pamatytu spektaklio įrašu? Tačiau laikai keičiasi, ir nenoriu suabsoliutinti kitų kartų pasirinkimo. Skaitmeniniai formatai vis dažniau tampa neišvengiama būtinybe.
5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?
Mano kartai knyga visada buvo vertybė. Tačiau požiūris, žinoma, priklauso ir nuo išsilavinimo, pasirengimo priimti naujas žinias.
6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Iškarto pagalvojau apie knygą, kurią labai branginu, ir kurią kelis kartus paskolinęs ilgai vargdavau, kol atsiimdavau atgal. Tai – parodos apie JAV, vykusios 1959 m. Maskvoje, katalogas. JAV mokslininkų nuotraukos, jų veiklos aprašymai mane labai sudomino, tą knygą ilgai varčiau. Ji turėjo nemažai įtakos mano apsisprendimui rinktis mokslo istorijos tematiką.
7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Tai turėtų būti dokumentinė knyga. Man brangių žmonių, mano bendražygių ir bendraminčių atsiminimų apie mane rinktinė. Nuotraukos? Ne, jų nereikia daug. Gal tik iliustruojančių svarbiausius mano gyvenimo posūkius, man brangiausias veiklas. Gediminas Zemlickas puikiai išmano, kaip prakalbinti žmones, jis galėtų imtis. Ir nuotraukų puikių turi padaręs.
8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Prancūzijos autoriai – jie mane labiausiai žavi.
9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Šiuo metu mano naujausia knyga „Prakalbinta kasdienė patirtis“ yra Naujosios Romuvos redakcijoje. Ši knyga – mano dienoraščio fragmentai, arba „pokalbiai su savim ir kitais“.
10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Paskutiniu metu knygų nebeskaitau. Tenkinuosi dokumentine medžiaga laikraščiuose, žurnaluose.