Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Rolando Maskoliūno mintys

Biologijos mokslų daktaras, mokslo populiarinimo, kino naujienų laidų vedėjas, Lietuvos mokslų akademijos ryšiams su visuomene vyriausiasis specialistas Rolandas Maskoliūnas: „Man knyga yra reikšmingas pilnaverčio gyvenimo komponentas, vienas svarbiausių žinių ir idėjų šaltinių. Ir taip pat puiki pramoga, ypač turint omenyje fantastinę literatūrą.“

1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Knygos vertė slypi jos turinyje ir formoje. Viena vertus, tai nepamainomas įvairiausių žinių šaltinis (jeigu tai mokslo populiarinimo knyga), o kita vertus – kokybiška pramoga, skatinanti fantaziją, kalbos jausmą, mąstymą, suteikianti išskirtinių emocijų.

2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Man patiko S. Grenblatt knyga „Swerve“, kurioje intriguojančiai pasakojama, kaip atokiame Vokietijos vienuolyne Viduramžiais atrasta senovės Romos filosofo Tito Lukrecijaus knygos „Apie daiktų prigimtį“ kopija tapo viena iš priežasčių, pagimdžiusių Renesansą. Be abejo, knyga specialistų vertinama nevienareikšmiškai, bet tai originalus ir lengvai skaitomas kūrinys, pelnęs Pulicerio premiją. Kita knyga apie pavojingą šiuolaikinių technologijų užkrečiamą įtaką – A. Alterio „Irresistible“.

3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Be abejo, pavyzdžiui, pakišti po stalo koja, kad neklibėtų.

4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Man – tikrai ne. Aš renkuosi popierines knygas, bet jeigu reiktų daug keliauti ir skaityti, tuomet rinkčiausi elektroninę skaityklę.

5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą.
Galiu tik spėti, kad ryšys turėtų būti skirtingas. Man knyga yra reikšmingas pilnaverčio gyvenimo komponentas, vienas svarbiausių žinių ir idėjų šaltinių. Ir taip pat puiki pramoga, ypač turint omenyje fantastinę literatūrą.

6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Tokios, kuri man šiuo metu reikalinga darbui. Mat daug knygų mano bibliotekoje (bet ne visos) man yra darbo įrankiai.

7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Toks gan buitinis romanas su keliais intriguojančiais nuotykiais ir laimingais atsitiktinumais.

8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Anglosaksai ir kai kurie lenkų rašytojai, kadangi Lenkijoje stipri mokslinės fantastinės literatūros tradicija. Itin mėgstu istorinius skandinavų romanus (S. Lagerlof, S. Unset, P. O. Enquistas, H. Wassmo ir pan.).

9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Manau, kad rašyčiau mokslo populiarinimo knygą apie sąsajas tarp mokslinės fantastinės vaizduotės ir tikrų mokslo bei technologinių inovacijų. Apie tai, kaip idėjos formuoja civilizacijos ir tautos vystymosi trajektoriją.

10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Šiuo metu skaitau dvi knygas: H. Shoecko „Envy: A Theory of Social Behavior“ ir D. Darlingo „Weird Maths: At the Edge of Infinity and Beyond“.