Rubrikoje 10 klausimų apie knygas – Arūno Gelūno mintys
Lietuvos politikas, filosofas, dailininkas Arūnas Gelūnas: Vienas knygas kažkodėl užmiršti vos užvertęs paskutinį puslapį, kitas norisi skaityti vėl ir vėl, tarsi lankytum senus gerus bičiulius.
1. Kokią knygą pavadintumėt vertinga, kur slypi knygos vertė?
Knygos verčių esama pačių įvairiausių (juk kalbame ne vien apie grožinę literatūrą?) Knyga gali paprasčiausiai suteikti naujų faktinių žinių – atverti netyrinėtas istorijos kertes, pasakoti apie tolimas šalis arba naujai – apie artimus kraštus, atskleisti nežinomus garsios asmenybės gyvenimo faktus, etc. O gali ir nebūti jokių „faktų“ – paprasčiausi keli talentingai surimuoti posmai gali įstrigti sielon visam gyvenimui, knyga apie „lyrinio herojaus“ savęs paieškas gali tapti savastimi ir keisti mūsų pačių poelgius. Vienas knygas kažkodėl užmiršti vos užvertęs paskutinį puslapį, kitas norisi skaityti vėl ir vėl, tarsi lankytum senus gerus bičiulius. Gera literatūra, kaip ir visas menas apskritai, neturi vieno paprasto savo gerumo paaiškinimo. Jei turėtų, būtų paprasta tapti geru rašytoju vien palankius kokius populiarius „kūrybinio rašymo“ kursus.
2. Kokią knygą rekomenduotumėt perskaityti bibliotekos darbuotojams?
Bibliotekininkams rekomenduočiau išsamiai susipažinti su Jorge Luiso Borgeso (1899–1986), argentiniečių prozininko, poeto, eseisto, kūryba. Priežastys bent dvi: 1) tai vienas įdomiausių, ryškiausių 20 a. autorių; 2) Borgesas buvo pats bibliotekininkas, net vadovavo Argentinos Nacionalinei bibliotekai. Galima pradėti nuo apsakymo „Babelio biblioteka“ (1941).
3. Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?
Taip, teko. Storiausias knygas teko naudoti kaip augančių vaikų matuoklę, užbrėžiant ant durų staktos pieštuku jų augimo žymą Manau, jog čia tikrai nesu originalus.
4. Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?
Manau, kad taip – neabejotinai. Kažkada daugelis netikėjo internetinio knygyno „Amazon.com“ sėkme – buvo sakoma, jog niekas neatstos tikro knygyno, kuriame gali vaikščioti tarp lentynų ir liesti knygas rankomis. Atsitiko kaip tik priešingai: knygynai ir plokštelių parduotuvės smarkiai sunyko, o elektroninė prekyba neregėtai išsiplėtė. Manau, kad šiuo metu auganti „išmanaus ekrano karta“ ateity neabejotinai rinksis tekstą elektroninėje skaityklėje – jis tiesiog jutimiškai bus šiai kartai artimesnis. Pats skaitau ir popierines, ir elektronines knygas, teikdamas pirmenybę popierinėms (nes jos dominavo mano vaikystėje, o vaikystė visuomet labai svarbi!).
5. Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?
Neperlenksiu pasakydamas, kad mano kartai knyga – šventas dalykas. Taip yra bent dėl dviejų priežasčių: Sovietmečio cenzūros sukurto tiesos deficito (knygos, o ypač kontrabanda įvežtos iš Vakarų, tai iš dalies kompensavo) ir pramogų stokos – nuobodžios TV laidos ir skurdi kino pasiūla. Skaitymas buvo toks neapsakomas, saldus malonumas, jog šiandieninėje pramogų gausybėje to tiesiog neįmanoma suvokti!
6. Kokios knygos neskolintumėt net draugui?
Gal vienintelės – savo asmeninės Biblijos... Visas kitas, matyt, tektų paskolinti.
7. Jūsų biografija – kokio žanro knygos verta?
Manau, kad išeitų neblogas Bildungsroman – pamokantis, kaip nesielgti
8. Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?
Į šį klausimą neįmanoma atsakyti, nes mano skaitinių geografija tikrai plati. Kažkada aiškiai dominavo vokiečiai, rusai ir anglai, bet dabar lygiai taip pat atrastume ir prancūzų, japonų, amerikiečių. Ir t.t.
9. Jeigu pats rašytumėt, apie ką būtų knyga?
Gal apie nykstantį meninį-humanitarinį jautrumą? Tokia truputį moralizuojanti knyga. Įpieščiau į ją grafikos vaizdų, įterpčiau vieną kitą nespalvotą fotografiją. Kitas variantas – tai būtų pokštų knyga, norėčiau realizuoti ir kartais kitų pagiriamą savo humoro jausmą (kukliai kikena).
10. Kokią knygą skaitote šiuo metu?
Yuval Noah Harari „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“. Gėda, bet tai nėra vienintelė knyga, kurią skaitau tuo pačiu metu...