Pasimetę kalboje? Kur prasideda ir baigiasi tarmė? Atsako Lietuvos gimnazistai

2018 m. kovo 21 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje vyko vieša paskaita Pasimetę kalboje? Kur prasideda ir baigiasi tarmė? Atsako Lietuvos gimnazistai. Paskaitos metu buvo pristatyta mokslinė monografija „Kalbos variantiškumas ir jo vertinimas perceptyviosios dialektologijos požiūriu: variantų ir vietų vaizdiniai“. Dalyvavo autorės: prof. dr. Daiva Aliūkaitė, prof. dr. Danguolė Mikulėnienė, dr. Agnė Čepaitienė, dr. Laura Geržotaitė.

Tai pirmoji monografija, kurioje apibendrinamos paprastųjų tarminės (kalbinės) bendruomenės narių – Lietuvos gimnazistų – nuostatos dėl tarmės ir bendrinės kalbos. Pirmą kartą gausūs ir įvairūs tyrimo duomenys apdoroti ne tik kokybiškai, bet ir kiekybiškai, pritaikius šiuolaikinės dialektometrijos metodus. Šia monografija ne tik įtvirtinama perceptyviosios dialektologijos tradicija Lietuvoje, bet ir įsitraukiama į pasaulinį XXI a. pradžios perceptyviosios dialektologijos diskursą, kuriame plėtojami ir tradicinės, ir šiuolaikinės perceptyviosios dialektologijos tyrimai.

Empirinis monografijos pagrindas – 2014–2016 m. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos lėšomis Vilniaus universiteto Kauno fakultete vykdyto projekto „Bendrinės lietuvių kalbos vieta mentaliniame lietuvių kalbos žemėlapyje“ medžiaga.

Vilniaus universiteto Kauno fakulteto studentai, vadovaujami prof. dr. Daivos Aliūkaitės ir prof. dr. Danguolės Mikulėnienės, rengė (ir rengia) baigiamuosius bakalauro, magistro darbus, kuriuose taiko perceptyviosios dialektologijos principus.

Informaciją parengė LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius

Valentinos Kulikauskienės nuotraukos >>>

Vaizdo įrašą parengė Ligita Mikulėnienė