Jurgiui Brėdikiui - 80

2009 m. gegužės 5 d. vyko jubiliejinis renginys, skirtaa Lietuvos mokslų akademijos tikrojo nario profesoriaus habilituoto daktaro Jurgio Brėdikio 80-mečiui.

Programa:

15.00 val.
Lietuvos mokslų akademijos bibliotekoje (Žygimantų g. 1/8, Vilnius)
parodos Akademikui Jurgiui Brėdikiui - 80 atidarymas

16.00 val.
Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius)
Akademiniai skaitymai Gyvenimas ties riba

Akad. Jurgio Brėdikio knygos „Ties riba" sutiktuvės. Knygos ištraukas skaitė Aldona Daučiūnienė. Buvo rodomas DVD filmas apie tai, kaip buvo pradėtas širdies elektrinis stimuliavimas


Jurgis Brėdikis  - habilituotas daktaras, profesorius, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys. Mokslinių interesų sfera: širdies chirurgija ir medicininė technika. Pagrindinė mokslinė praktinė kryptis - širdies elektrinė stimuliacija, tachikardijų chirurginis gydymas.

J. Brėdikis gimė 1929 m. balandžio 30 d. Prahoje. 1952 m. baigė Kauno medicinos institutą ir dirbo jame (nuo 1988 m. - Kauno medicinos akademija, nuo 1998 m. - Kauno medicinos universitetas) pedagoginį, mokslinį ir praktinį chirurginį darbą, vadovavo Hospitalinės chirurgijos (vėliau - I chirurgijos) katedrai (1964—1993), Kardiochirurginei klinikai (1991-1993), Visasąjunginiam sudėtingų širdies ritmo sutrikimų ir elektrostimuliacijos centrui Kaune (1985-1990). 1993-1995 m. buvo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras, 1995-1998 m. - pirmasis Lietuvos Respublikos ambasadorius Čekijoje, Vengrijoje ir Turkijoje (iki 1997 m.). Vadovauja Lietuvos mokslų akademijos labdaros ir paramos fondui „Mokslas ir visuomenė", domisi tradicine Rytų medicina. Už mokslinę veiklą J. Brėdikiui du kartus suteikta Lietuvos valstybinė mokslo premija, nusipelniusio mokslo veikėjo, Lietuvos nusipelniusio gydytojo vardai bei SSSR valstybinė mokslo premija.

J. Brėdikio iniciatyva įkurtas Kauno širdies chirurgijos centras, kelios mokslinės laboratorijos, įsteigta Lietuvos medicininės technikos mokslinė draugija. Jis buvo Vytauto Didžiojo universiteto Atkuriamojo senato, kelių Lietuvos bei tarptautinių mokslinių draugijų ir mokslinių žurnalų redakcinių tarybų narys.

Akademikas Lietuvos ir užsienio spaudoje paskelbė apie 1000 publikacijų, yra 5 vadovėlių, 14 monografijų ir 61 išradimo autorius. Pirmasis Rytų Europoje implantavo elektrodus į širdį ilgalaikei stimuliacijai. Atskleidė svarbius širdies laidumo ir ritmo dėsningumus, su bendradarbiais ir inžinieriais parengė eilę diagnostinės bei gydomosios elektrostimuliacijos metodų. Pasiūlė originalią (panaudojant ultragarsinį, kriogeninį ir pirmą kartą pasaulyje lazerinį peilį) aritmijos panaikinimo operacijos metodiką ir įdiegė šias operacijas Lenkijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Rusijoje.

2009 m. J. Brėdikio iniciatyva Kaune įsteigta asociacija „Šviesuva" mokslo žinioms visuomenei skleisti.