Bibliotekos direktoriaus dr. J. Marcinkevičiaus kalba

Didžiai gerbiami ponia Giedraitiene, Jungtinės Karalystės ambasadoriau Saiman Bat, Mykolo Giedraičio giminės ir artimieji, visi, susirinkę į šiandien atidaromos Mykolo Giedraičio ir jo žmonos dovanojamų knygų Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekai parodos atidarymą!

Mes labai apgailestaujame, kad šiame renginyje dėl sveikatos nedalyvauja ne tik mūsų bibliotekos, bet ir kitų Lietuvos Kultūros institucijų mecenatas ponas Mykolas Giedraitis.

Ne visiems susirinkusiems yra kiek plačiau žinomas Mykolo Giedraičio gyvenimo kelias, jo ypatingas geneologinis ir emocinis ryšys su Lietuva. Todėl prašyčiau leisti gana fragmentiškai supažindinti su jo biografijos faktais.

Mykolas Giedraitis (oficiali vardo ir pavardės forma – Michał Giedroy'c) Lietuvos didžiosios kunigaištystės senosios kunigaikščių giminės ainis gimė 1929 m. Lobzove prie Derečino (dabar Baltarusijoje) teisininko, Lenkijos senatoriaus Tado Giedraičio ir Anos Šostakovskos šeimoje.1939 m. Rudonosios Armijos daliniams užėmus pagal Ribentropo-Molotovo susitarimą tuometinės Lenkijos rytines teritorijas, Tarybų Sąjungos saugumo organai suėmė Lenkijos senatorių Tadą Giedraitį ir jį 1941 m. birželio mėnesį sušaudė Červenėje. Šeimos laukė ilgi nežinios ir tremties metai 1942 m. Giedraičių šeima, likusi be tėvo, buvo tarp tų, kurie su gen. V. Anderso vadovaujama armija evakavosi į Iraną. Mykolas Tolimuosiuose Rytuose įstojo į Jaunųjų kadetų mokyklą, kurią baigė 1946 m. Tais pačiais metais Ana Giedraitienė su šeima išvyko į Didžiąją Britaniją. Mykolas Giedraitis 1947-1951 m. Londono universitete studijavo aeronautiką ir taikomąją matematiką, įgijo aviacijos inžinieriaus diplomą. Londone sukūrė šeimą – vedė Rosemary Virginiją Aną Campston, su kuria išaugino sūnų ir tris dukras.
Baigęs tiksliųjų mokslų studijas ir dirbęs aviacijos pramonėje Mykolas Giedraitis nuo jaunystės domėjosi istorijos mokslu. Gilindamas istorines žinias ir konsultuodamasis su istorijos profesoriais jis tapo istorijos ir ypač LDK istorijos kompetentingas žinovas. 1979 m. su šeima persikėlė į Oksfordą, tapo Oksfordo universiteto Orielo koledžo nariu ir kaip nepriklausomas mokslininkas, glaudžiai susijęs su universitetu, atsidėjo istorijos studijoms. Jo mokslinių straipsnių yra paskelbta Anglijos, Lenkijos ir Lietuvos mokslinėje spaudoje Mykolas Giedraitis kaip vizituojantis Vilniaus pedagoginio universiteto profesorius pirmą kartą atvyko į Lietuvą 1989 m. Kitais metais vėl lankėsi ir džiaugėsi galįs artimiesiems aprodyti kunigaikščių tėvoniją – netoli Vilniaus esančias Giedraičių ir Videniškių apylinkes ir ten išlikusius su garsia Giedraičių gimine susijusius architektūrinius reliktus.

Siekdamas išsaugoti ir įamžinti su garsia gimine susijusį palikimą Mykolas Giedraitis, sutelkęs Vakarų šalyse gyvenančių Giedraičių mecenatines aspiracijas dosniai prisidėjo prie savo kilmingų protėvių atminties išsaugojimo Lietuvoje. Jam finansuojant buvo restauruotos vienuolyno freskos Videniškėse, pastatyti paminklai Mikalojui Daukšai ir vyskupui Merkeliui Giedraičiui Varniuose.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę Rosemary ir Mykolo Giedraičių namai Oksforde svetingai atvėrė duris Lietuvos kultūros ir mokslo žmonėms, jiems sudaromos sąlygos kurį metą padirbėti bibliotekose ir archyvuose ar pagilinti anglų kalbos žinias bei gauti kitokią paramą.
Už paramą Lietuvai Mykolas Giedraitis yra apdovanotas DLK Gedimimo 4-ojo laipsnio ordinu.
Šiandien atidaromoje parodoje eksponuojamos Mykolo Giedraičio dovanojamos mūsų bibliotekai jo ir jo žmonos sukauptos knygos, kurios praturtins Lietuvos mokslų akademijos biblioteką, o jomis besinaudojantiems Mykolo Giedraičio eklibrisas ant knygų primins garsios Lietuvos giminės palikuonį.

Lietuvos MA bibliotekos darbuotojų vardu nuoširdžiai dėkoju Mykolui Giedraičiui, jo žmonai o taip pat profesorei Aldonai Prašmantaitei mūsų bendradarbei Anai Venclovienei, LR Užsienio reikalų ministerijai, prisidėjusiems prie to, kad Mykolo Giedraičio biblioteka surastų kelią į Lietuvos MA biblioteką.

Dėkoju už dėmesį.