Hab. dr. A. Prašmantaitės kalba

Didžiai Gerbiama Ponia Rosemary Giedroyć, garbios viešnios ir svečiai, gerbiami šitų rūmų šeimininkai

Knygos, kaip ir žmonės, turi savo gyvenimą ir savo likimus. Su šia Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kunigaikščių Giedraičių palikuonio Mykolo Giedraičio ir jo žmonos, ištikimos jo gyvenimo palydovės, ponios Rosemary dovanojama  įspūdinga knygų kolekcija  į Lietuvą  grįžta dalelė  kultūrinio paveldo. Biblioteka kaupta kitoje kultūrinėje aplinkoje, toli nuo Lietuvos, tačiau atminimą apie savo gimtinę išsaugojusio, kilmingos giminės tradicijas puoselėjančio  ir savo šeimai gebėjusio jas perduoti, senos aristokratiškos giminės, visuomenės elito, kurio Lietuva neteko istorinių pervartų vingiuose, atstovo.

Ši šiandien pristatoma dovanojamų knygų kolekcija, kaip ir kiekviena asmeninė biblioteka, pirmiausia atspindi jos savininkų interesus ir pomėgius. Giedraičių – literatės, žurnalistės Rosemary ir techninių mokslų specialisto Mykolo -- dovanojamos knygos yra  tikras lobynas Lietuvos humanitarams. Mykolo susidomėjimas istorija iš laisvalaikio pomėgio seniai tapo profesionaliai į ją besigilinančio tyrinėtojo vertu užsiėmimu,  tad Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekai  perduodama kolekcija yra labai vertinga  Lietuvos istorikams: tiek ją tyrinėjantiems, tiek besidomintiems ar mėgstantiems skaityti istorinę literatūrą. Pagrindą sudaro Lietuvos ir Lenkijos valstybės raidos tyrinėjimai Europos  istorijos kontekste, knygos, leistos Londono, Oksfordo, Kembridžo leidyklose  praėjusio amžiaus 7-9 dešimtmečiais. Manyčiau, tai yra vertingiausia šios bibliotekos dalis, nes jeigu Giedraičių bibliotekoje esančios lenkų istorikų šiuo laikotarpiu leistos knygos  pasiekdavo Lietuvos tyrinėtojus, tai  anglų ar amerikiečių mokslininkų darbai, ypač iš 8-tojo  dešimtmečio, praktiškai buvo neprieinami.  

Kunigaikščių Giedraičių genealogija, giminės heraldika – tai sritis, kuri Mykolą itin domina, tad manau  Lietuvos heraldikos specialistus  turėtų pradžiuginti šios tematikos leidiniai, nes daugelio jų iki šiol neturėjo viešosios Lietuvos bibliotekos. Napoleono žygių tyrinėtojai taip pat ras ką skaityti --  kunigaikščiai Giedraičiai buvo Napoleono šalininkai ir gerbėjai, kai kurie iš jų bičiuliavosi su prancūzų imperatoriaus šeima, tad Mykolas, gilindamasis į giminės istoriją, domėjosi napoleonistika. Kolekcija turėtų sudominti ir literatūrologus bei grožinės  literatūros mėgėjus.  Ewelyn Waugh, Gilbert Keith Chestertono knygos, „Chesterton Rewiew“  -- leidinio,  su kuriuo bendradarbiavo ponia Rosemary – tomai leidžia manyti, kad Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka Giedraičių dovanos dėka nuo šiol taps labai patraukli Waugh ir Chestertono kūrybos  gerbėjams.

Džiaugiuosi galėdama ne tik savo, bet ir šios bibliotekos skaitytojų istorikų vardu, tarti nuoširdų ačiū poniai Rosemary ir Mykolui Giedraičiams, už gražią dovaną, už meilę Lietuvai, už ištikimybę  Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės tradicijai ir idealams. Labai ačiū šią dovaną priėmusiems ir jos pristatymą visuomenei surengusiems naujiesiems Giedraičių bibliotekos šeimininkams – Direktoriui Juozui Marcinkevičiui ir šauniam jo vadovaujamos Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos  kolektyvui.