Humanitarinių ir socialinių mokslų atvirųjų fondų skaityklos atidarymas

2011 m. gegužės 2 d. skaitytojus pakvietėme į Humanitarinių ir socialinių mokslų atvirų fondų skaityklą. Į šią šventę atėjo Švietimo ir mokslo viceministrė dr. Nerija Putinaitė, susirinko valdžios atstovai, artimi ir tolimi kaimynai, kolegos iš bibliotekų, mokslininkai. Renginio iškilmę pradėjęs bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas prisiminė, kaip prasidėjo šios skaityklos kūrimas 2010 metais, kaip Bibliotekos svetainėje buvo pradėta diskusija šia tema. Sulaukta nedaug, tačiau labai prasmingų siūlymų, patarimų. Tartasi buvo ir su humanitarinių bei socialinių akademinių institucijų atstovais, kelios rekomendacijos pagal galimybes buvo įgyvendintos, kitos bus siekiamos įgyvendinti ateityje. Susirinkusieji buvo patikinti, kad nors ir buvo siekta, pasinaudojant technologinėmis bibliotekos sistemos galimybėmis, surinkti į skaityklą paklausiausias knygas, ne visos galėjo tilpti. Taip pat išanalizavę atspindimomis temomis skelbtą informaciją siekiame fondą papildyti ypač aktualiais leidiniais.

Lietuvos MA Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininkas habil. dr. prof. Aleksandras Vasiliauskas atkreipė dėmesį, kaip darniai skaitykloje sujungti senieji šaltiniai, leidiniai su naujomis techninėmis priemonėmis; ypač džiaugėsi dėl mokslininkų humanitarų, socialinių mokslų atstovų – būtent šių sričių atstovams labai svarbi ne tik galimybė skaityti knygą, bet ir turėti jaukią vietą susitikti ir aptarti naujausias mokslines problemas.

Švietimo ir mokslo viceministrė dr. Nerija Putinaitė pasidžiaugė, kad Bibliotekoje stebimos veiklos naujovės, kad saugyklos atrado galimybę atverti dalį savo fondų. Viceministrė atkreipė dėmesį, kad skaitykloje puikiai suderintas kultūros paveldas ir moderniosios technologijos. Naudodamiesi skaitykloje esančia elektronine prieiga prie duomenų bazių, viešai prieinamų visateksčių dokumentų, skaitytojai galės pasipildyti spragas, kurias nutars radę sukomplektuotame fonde.

Informacinių sistemų skyriaus vedėja Nijolė Kolesinskienė trumpai papasakojo apie technologines galimybes kurti atvirą prieigą. Skaitykloje buvo įdiegta JAV kompanijos 3M sukurta atvirų bibliotekos fondų apsaugos sistema, pagrįsta kol kas pažangiausia radijo dažnio identifikavimo technologija. Programinė ir techninė įranga naujai skaityklai buvo įsigyta iš Švietimo ir mokslo ministerijos finansuojamo Lietuvos akademinių bibliotekų informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms palaikymo ir plėtros konsorciumo parengto investicinio projekto lėšų. Pademonstravusi prietaisą, kuris padės skaityklos darbuotojams surikiuoti knygas lentynose, atrasti ne vietoje pastatytą knygą, N. Kolesinskienė apgailestavo, kad skirtų lėšų nepakako kitų skaityklų techniniam aprūpinimui ir išsakė viltį, kad projektas bus tęsiamas. Susirinkusieji sužinojo, kad atvertoje skaitykloje galima kurti tekstinius dokumentus, naudotis kompaktinėmis plokštelėmis, atmintinėmis, internetu, naudotis bibliotekoje prenumeruojamomis duomenų bazėmis, skenuoti leidinio tekstą, o vaizdą arba atspausdinti, arba įsirašyti į atmintinę.

Retų spaudinių skyriaus vedėja dr. Daiva Narbutienė supažindino svečius su pagrindiniais leidinių atrankos principais. Skaityklos turinį formavo Bibliotekos direktoriaus sudaryta 7 žmonių darbo grupė, vadovaujama direktoriaus pavaduotojos Rimos Cicėnienės. Šiuo metu skaitykloje sukaupta apie 13 500 leidinių: iš jų knygų – 7 378 egz. (5 600 pavadinimų), periodinių ir tęstinių leidinių – 6 150 egz. (apie 700 pavadinimų). Žurnalai išdėstyti abėcėles tvarka antrajame skaityklos aukšte, o knygos išskirstytos pagal pagrindines humanitarinių ir socialinių mokslų šakas, pradedant tokiais didesniais kaip filosofijos, psichologijos, teologijos, sociologijos, politikos, ekonomikos, teisės, edukologijos skyriais, baigiant menotyrai, kalbotyrai, literatūrologijai, etnologijai, istorijai ir archeologijai skirtais veikalais. Tarp jų dar įsiterpia mažesnės apimties kai kurių mokslo šakų ir krypčių skyriai, pavyzdžiui, menotyra dar išskaidyta į tokius poskyrius: Dailė, ikonografija, fotografija; Architektūra, skulptūra, dizainas; Muzika; Kinas, teatras, šokis. Atskirus skyrius sudaro istorinė literatūra, skirta spaudai, raštijai, knygotyrai; taip pat bendresnio pobūdžio veikalai apie kultūrą ir civilizaciją. Į atskirus padalinius išskirti ir regionų tyrimai, Lietuvos istorija, kitų šalių istorija.

Skaitykloje yra ir universalaus pobūdžio leidinių: visuotinės ir įvairių šalių enciklopedijos, išdėstytos pagal šalis ir publikavimo kalbas, taip pat – verčiamieji dvikalbiai žodynai, biografijų rinkiniai. Čia sukaupti ir reikšmingiausi XIX a. leidiniai: mokslo šaltinių publikacijos, istoriografiniai veikalai, žodynai, taip pat įvairaus turinio humanitarinių ir socialinių mokslų knygų serijos, klasikų veikalai (daugiatomiai raštai, serijos).

Bandant klasifikuoti mokslinę literatūrą susiduriama su tarpdiscipliniškumo problema, kuomet leidinį galima priskirti įvairioms mokslo šakoms. Subjektyvumo turbūt neišvengta, tačiau, kita vertus, bendras skaityklos plotas nėra toks didelis, tad skaitytojui neturėtų būti sunku peržvelgti ir greta esančias kitų mokslo šakų lentynas.

Atviruose fonduose esanti literatūra yra įvairiakalbė. Tai yra mokslinė XIX–XXI a. literatūra, išrinkta iš pagrindinio bibliotekos fondo, taip pat pildoma naujai gaunamomis knygomis. Atvirų fondų skaitykla dar tik pradeda savo gyvavimą ir laukia skaitytojų įvertinimo, pasiūlymų. Savo ruožtu darbo grupė ir skaityklos šeimininkai, atsižvelgdami tiek į skaitytojų poreikius, tiek ir į bibliotekos galimybes ir toliau pildys fondų lentynas.

Renginio pabaigoje Bibliotekos direktorius dr. S. Narbutas ir Lietuvos MA HSMS pirmininkas habil. dr. prof. A. Vasiliauskas įteikė padėkos raštus darbuotojams, daugiausiai nusipelniusiems kuriant Atvirų fondų skaityklą.

Susirinkę svečiai neskubėjo skirstytis, tyrinėjo lentynose sukauptus leidinius, dalinosi įspūdžiais, patirtimi iš kitų analogiškų skaityklų. Ant stalo pamerktoms gėlėms nuvytus, vaza tarnaus kaip siūlymų ir pageidavimų indas. 

/td>

Parengė Dr. Birutė Railienė
Nuotraukos Valentinos Kulikauskienės