Martyno Mažvydo premija
Gruodžio 20 d. Lietuvos kultūros ir meno tarybos pirmininkė Zita Bružaitė už reikšmingus pasiekimus lietuvių kultūros, literatūros sklaidos bei knygos kultūros srityse Martyno Mažvydo premiją įteikė mūsų kolegai Gyčiui Vaškeliui.
Nuo 1996 m. vadovaudamas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centrui, o nuo 2010 m. – ir LMA Vrublevskių bibliotekos Leidybos skyriui, šis talentingas leidėjas ne tik čia sutelkė reikalingus įvairių sričių specialistus, čia sukūrė, pritaikė ir įdiegė reikšmingų technologinių inovacijų, bet ir publikavo daug lituanistinių veikalų, pastebimai paveikusių ir tebeveikiančių šią svarbią modernios lietuvių kultūros sritį, taip pat skatinančių jos plėtrą ir lietuviško mokslinio žodžio sklaidą. Jo rūpesčiu ir pastangomis LLTI pasirodė daugiau kaip 400 vertingų leidinių: raštų serijų, raštijos paminklų, studijų, monografijų, dokumentų rinkinių, faksimilinių publikacijų, folkloro rinkinių, katalogų, žurnalų ir elektroninių knygų. LMAVB tokių knygų skaičius artėja prie dvidešimties.
Lietuvoje bei užsienyje aukštai vertinamos jo kuriamos lituanistinių mokslinių monografijų serijos („Senosios literatūros studijos“, „Naujosios literatūros studijos“, „In brevi“, „Lietuvių tekstologijos studijos“), taip pat šaltinių serijos („Ištakos“ „Viduramžių biblioteka“, „Gyvoji poezija“), lietuvių literatūros klasikų L. Rėzos, M. Valančiaus, Vaižganto, B. Sruogos, I. Šeiniaus, V. Mykolaičio-Putino, Šatrijos Raganos, A. Baranausko, J. Balio, S. Čiurlionienės-Kymantaitės raštai, Lietuvių liaudies dainynas, Lietuvių patarlės ir priežodžiai, Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka ir lituanistiniai moksliniai žurnalai („Senoji lietuvių literatūra“, „Tautosakos darbai“, „Colloquia“, „Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka“).
G. Vaškelio leidiniams būdinga aukšta kultūra, teminis kryptingumas ir publikacijos vieningumas. Dažnas šaltinis išleidžiamas su skaitmenine laikmena. Naudojamos pačios naujausios skaitmeninimo ir fotografavimo technologijos. Jo leidiniuose puikiai dera senosios knygos tradicijos ir modernūs iššūkiai. Klasikinius Sauliaus Chlebinsko, Alfonso Žviliaus, Elonos Marijos Ložytės, Rimanto Dichavičiaus, Vytauto Valiaus viršelius ir knygų maketus gražiai papildo modernūs Sigutės Chlebinskaitės ir Tomo Mrazausko darbai.
Verta paminėti ir kai kuriuos kitus reikšmingus G. Vaškelio darbus. Jam vadovaujant 2004 m. buvo sukurtas Skaitmeninės lietuvių literatūros enciklopedijos prototipas (www.lle.lt), kuris 2005 m. apdovanotas kaip geriausias el. turinio projektas Pasaulio viršūnių apdovanojimų Nacionaliniame ture.
G. Vaškelis buvo tarptautinio keliamečio trijų Baltijos šalių literatūros sklaidos projekto (enciklopedija 300 Baltic Writers: Estonia, Latvia, Lithuania, 2009) iniciatorius ir projekto vadovas. Šis leidinys buvo pristatytas Frankfurto knygų mugėje ir Baltijos asamblėjoje. Už jį G. Vaškelis 2010 m. buvo apdovanotas Baltijos asamblėjos atminimo medaliu.
G. Vaškelis inicijavo ir koordinavo originalios „Literatūros enciklopedijos mokyklai“ (2011) projektą, jis yra naujo tipo vadovėlių-chrestomatijų 11–12 klasėms (tradicinių spausdintų, bei elektroninių) vienas iš sudarytojų.
Jo išleistos senosios Lietuvos raštijos, folkloro, šiuolaikinės literatūros knygos, žurnalai, bibliotekų rinkinių katalogai, publikuojamos duomenų bazės tarnauja mokslo ir kultūros skaidai Lietuvoje ir už jos ribų, yra dažnai cituojamos ir komentuojamos. Knygos ne kartą yra apdovanotos įvairiais diplomais gražiausių knygų konkursuose Lietuvoje ir užsienyje.
Nuoširdžiai džiaugiamės ir sveikiname Kolegą!
Direkcija
Nuotraukos Valentinos Kulikauskienės