Apvalusis stalas su europarlamentarais
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos posėdžių salė praėjusio penktadienio popietę kelioms valandoms tapo apvaliuoju diskusijų stalu.
2011 m. lapkričio 18 d. Lietuvos žurnalistų sąjunga bendram pokalbiui sukvietė Lietuvai atstovaujančius europarlamentarus, LR Seimo, Prezidentūros, Vyriausybės atstovus, žurnalistus.
Pokalbiui vadovavę LŽS vadovai: pirmininkas Dainius Radzevičius ir jo pavaduotojas Audrys Antanaitis, pasveikino atvykusius europarlanentarus: Viliją Blinkevičiūtę, Algirdą Saudargą, Zigmantą Balčytį, Juozą Imbrasą, Valdemarą Tomaševskį, taip pat LR Seimo narius: Loretą Graužinienę, Paulių Saudargą, ir vienintelę Vyriausybei atstovusią Užsienio reikalų viceministrę Astą Skaisgirytę-Liauškienę.
Diskusijos pradžioje buvo išklausytas trumpas Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktoriaus prof. Boguslavo Gruževskio pranešimas apie socialinę Lietuvos padėtį globaliame pasaulyje. Pranešimas nenuteikė optimistiškai, tačiau davė postūmį tolimesniems Europos parlamento atstovų, kitų susitikimo dalyvių pasisakymams apie galimybes gerinti Lietuvos padėtį tiek tautos išrinktųjų į EP jėgomis, tiek kitų institucijų Lietuvoje pastangomis.
Diskusijos moderatoriai kiek pakreipė pokalbio eigą ir paskatino pasisakyti ne tik apie tai, kaip EP nariai dirba Briuselyje, bet ir apie tai, kaip yra komunikuojama su valdžios institucijomis Lietuvoje, ar ta komunikacija pakankama ir ko galima pasiekti, esant glaudesniam bendradarbiavimui.
Visi susirinkusieji dėkojo Lietuvos žurnalistų sąjungai, kad pirmą kartą surengė panašaus formato susitikimą, o tai, kad būtent LŽS buvo susitikimo organizatoriai, įrodo, kad komunikacija tarp Lietuvoje išrinktųjų EP narių ir Lietuvos institucijų nepakankama.
EP nariai pavyzdžiais iš savo praktikos pademonstravo, kad ir Briuselyje spręsti kai kuriuos klausimus yra lengviau, kai disponuojama kuo išsamesne informacija, teikiama iš Lietuvos, o tuo pačiu kalbėta ir apie kai kurias kliūtis tokiai informacijai gauti.
Diskusijos metu paaiškėjo, kad EP nariai, atstovaujantys Lietuvai, mokosi naujos politinės kultūros, nesidalijant į poziciją ir opoziciją, o kiekvienu sprendžiamu klausimu EP ieškant sąjungininkų.
Susitikimo dalyviai išreiškė viltį, kad panašaus formato diskusijos vyks ir ateityje, jos pasitarnaus efektyvesnei komunikacijai tarp visų politinės veiklos dalyvių Lietuvoje, o tuo pačiu ir geresnei Lietuvos padėčiai visose gyvenimo sferose.
Parengė Leokadija Kairelienė, nuotraukos Valentinos Kulikauskienės