Konferencija „Scientia et historia – 2014“

2014 m. kovo 27–28 d. Vilniuje Lietuvos kultūros tyrimų institute vyko svarbus mokslo renginys – jau tradicine tapusi 21-oji Lietuvos mokslo istorijai ir mokslo filosofijai skirta konferencija „Scientia et historia – 2014“. Konferenciją rengė Baltijos valstybių mokslo ir filosofijos asociacija, Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvos mokslų akademijos mokslininkų rūmai. Šiemet konferencija išsiskyrė pranešimų gausa: 24 buvo pristatyti Istorinių tyrinėjimų sekcijoje ir 13 filosofinio bei socialinio pobūdžio tyrinėjimų sekcijoje. Vis dažniau taikoma nauja stendinių pranešimų forma, kai autorius supažindina su pagrindinėmis pranešimo mintimis padalomojoje medžiagoje, o paskui tik atsako į iškilusius klausimus ar pakomentuoja turinį. Ši forma tampa vis labiau priimtina dėl gausėjančio dalyvių skaičiaus. Kaip pažymėjo viena iš konferencijos rengėjų Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Mokslinės informacijos skyriaus Bibliografijos sektoriaus vedėja dr. Birutė Railienė, konferencija sulaukia vis didesnio užsienio tyrėjų dėmesio. Šiemet ją savo apsilankymu pagerbė prof. Romualdas Šviedrys, Niujorko politechnikos universiteto (JAV) profesorius, mokslo istorijos specialistas. Pranešimą apie Prancūzų chirurgų veiklą skleidžiant akušerijos mokslą Abiejų Tautų Respublikoje XVIII a. skaitė Arnaud Parent, o Greta Derpati iš Krokuvos Jogailaičių universiteto – apie lietuvius Krokuvoje XX a. pradžioje. Beje, abu svečiai puikiai kalba lietuviškai.

Konferencijoje dalyvavo ir LMAVB darbuotojos. Mokslinės informacijos skyriaus vedėja dr. Giedrė Miknienė skaitė pranešimą „Duomenų bazė Lituanistika – mokslo istorijos šaltinis“, Mokslinės informacijos skyriaus Bibliografijos sektoriaus vedėja dr. Birutė Railienė supažindino mokslo istorikus su informacinių technologijų naujovėmis savo pranešime „Atviroji prieiga: naujos personalinės bibliografijos sudarymo galimybės“, o to paties skyriaus darbuotoja Eglė Paškevičiūtė-Kundrotienė pratęsė savo tyrimus Lietuvių mokslo draugijos tema perskaitydama pranešimą „Lietuvių mokslo draugijos moterų išsilavinimas: nuo savamokslių iki mokslo daktarių“. Bibliotekos darbuotoja Birutė Valeckienė parengė ir pristatė 2013 m. LMAVB gautų leidinių mokslo istorijos tema parodėlę.

Savo pranešime apie LMAVB pirmtakę – Vrublevskių biblioteką, užsiminė ir Henryka Ilgiewicz, kalbėjusi apie Vilniaus mokslo draugijas Pirmojo pasaulinio karo metais.

Nors konferencijoje buvo pristatyta daug temų ir pranešimų, ji greit prabėgo, sukeldama minčių ateičiai.

Konferencijos pranešimai nėra publikuojami specialiame leidinyje, bet dauguma jų vėliau spausdinami Lietuvos mokslo žurnaluose ir prieinami plačiajai visuomenei.

Konferencijos programa 

 

Informaciją parengė Eglė Paškevičiūtė-Kundrotienė
Nuotraukos Virginijos Valuckienės (2) ir Laimos Petrauskienės (1)