Laidos apie restauruotą XVI a. rankraštinę knygą „Šventųjų gyvenimo aprašymai“ anonsas
Birželio 28 d. 16.03 ir 20.20 val. LRT radijo laidoje „Gyvoji istorija“ kalbės Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos restauratorė Edita Keršulytė.
Kiekviena senoji knyga, skaičiuojanti savo amžių šimtmečiais, talpina savyje dvi susijusias, bet kartu skirtingas informacijos saugojimo formas. Knygos esmė yra tekstas, bet knygą sudarančios medžiagos, atlikimo technologija, struktūra ir dekoro elementai ne mažiau iškalbingi. Šiandien laidoje pristatysime restauruotą XVI a. rankraštinę knygą iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų, papasakosime ne tik šios rankraštinės knygos kilmės ir klajonių istoriją, restauravimo subtilybes – ši knyga padės pažinti LDK stačiatikių rašytinę kultūrą.
LDK valdovai daugelį metų svyravo tarp Rytų ir Romos bažnyčių, kol XVI a. antroje pusėje galutinai pasuko Vakarų kultūros link. Tačiau stačiatikybė liko vyraujančia dalyje LDK žemių, o idėja sujungti šias dvi bažnyčias ne kartą tapdavo aktuali. Rankraštinė knyga, apie kurią kalbėsime šioje laidoje, priklausė Supraslio vienuolynui, įsteigtam 1498 m. LDK pasienyje, Palenkėje, vėliau tapusiam ne tik bažnytinės unijos tarp katalikybės ir stačiatikybės, bet ir viena iš svarbiausių stačiatikių rašytinės kultūros vieta. Vienuolyno bibliotekoje XVI a. viduryje buvo daugiau nei du šimtai rankraštinių ir spausdintų knygų. Viena iš tų knygų – rankraštinė XVI a. knyga „Šventųjų gyvenimo aprašymai“, patekusi į restauratorių rankas.
Laidoje kalbės dr. Nadežda Morozova, Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja, ir Edita Keršulytė, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos restauratorė.
„Gyvoji istorija“ – birželio 28 d.16.03 ir 20.20 val. per LRT radiją.
Inga Berulienė